Яблунівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат

Заснована 1962 року

Яблунівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат

Кістки з Яблунівських криниць смерті волають про помсту

28 серпня, 2015 · коментування вимкнено · Новини Яблунова

Традиційно, на свято Маковея, у Яблунові біля пам’ятника жертв комуністичного терору відбулась панахида та віче, орга-нізоване осередком Народного Руху України, членами осередків ветеранів війни і праці, Конгресу Українських Націоналістів, а також небайдужими громадянами з Яблунова, Березовів, Космача, Коломиї…

Панахиду провів місцевий священик отець Дмитро Погорілий. Перед присутніми виступили народний депутат України, ак-тивний учасник розкопок Юрій Тимошенко, колишній Коломийський міський голова, тодішній очільник Коломийського «Меморіалу», член КУНу Богдан Юращук і Середньо-Березівський сільський голова Святослав Перцович.

Виступаючі наголошували на тому, що кістки закатованих героїв-мучеників кличуть нас до помсти сьогодні, коли ненависний ворог плюндрує нашу землю.

ДОВІДКОВО

Розкопки у Яблунові проводили на території колишнього НКВД та прилеглих до нього територій, у липні-серпні 1990 року. Під час розкопок натрапили на засипані колись криниці, до яких МГБисти скидали трупи вбитих, замордованих та на-півживих людей. Ці криниці отримали назву «Криниці Смерті».

В одній із них члени коломийського «Меморіалу» разом з місцевими старожилами, котрі приблизно знали місця, на півтораметровій глибині під шарами каміння і битої цегли, знайшли безліч людських кісток, сліди розірваних гранат, мін та розплесканих об каміння куль. Разом з кістками було знайдено саморобний перстень з вигравіруваним Тризубом. Як пізніше виявилось, перстень належав повстанцеві Михайлові Басарабі, який перебував у криївці разом з дружиною Анною Васкул, стрільцями М. Синітовичем, І.Дижуком, М.Васкулом. Всі вони разом підірвалися гранатою після того, як «гарнізонники», яких направив на криївку зрадник, запропонували їм здатися. Всіх забрали до Яблунова, виставили на показ, після чого кинули в криницю. В іншому місці, у залишках австрійських укріплень розкопано понад ЗО скелетів зі слідами страшної нелюдської наруги. Крім цього, знайдено ще чотири криниці з людськими кістками і проведено розкопки у підозрюваних місцях на подвір’ї НКВД. Вкінці подвір’я виявлено яму, в якій спалювали трупи.

За рештками людей, що були знайдені в «Яблунівських Криницях Смерті» можна відзначити неймовірну жорстокість знущань та катувань НКВДистів. Так, наприклад, знайдено рештки тазових кісток зв’язані колючим дротом, поламані ребра, пробиті черепні кістки, вирвані зуби та відірвані пальці на руках і ногах. Також доказом того, що «червоні кати» засипали людей живцем є те, що було знайдено молоду пару, котра лежала обійнявшись.

Жителі Яблунова та навколишніх сіл, які брали участь у розкопках, також розповідали про невинних селян та повстанців, котрих МГБисти звозили вбитими та замордованими до селища. Так, в травні 1948 року сюди привезено полеглих у нерівному бою сотенного Білого (Долішняк Юрій, 1916-1948) та його побратимів. Серед розкопаних жертв є останки Дмитра Негрича, псевдо «Мороз» (1909-1945) — сотенного УПА, Дмитра Кунинича, псевдо «Калина» (1912-1950) — стрільця сотні Мороза, Симчича Михайла, псевдо «Карпо» (1908-1950), Урбановича Михайла, псевдо «Сивий» (1894-1949) та багатьох інших…

За час розкопок знайдено 74 жертви більшовизму. У неділю 12 серпня 1990 року відбулося урочисте перепоховання жертв комуністичного терору в Яблунові. На цей запізнілий похорон тоді зійшлися тисячі людей. Біля колишнього НКВД, неподалік місця, на якому через рік було розпочато будівництво Яблунівської церкви, висипано могилу, а на ній у 1993 році споруджено пам’ятник, який нині вкрай потребує оновлення і догляду.

Л. Безпалова,
член Народного Руху України з 1989 року,
учасниця розкопок.

«Гуцульський край», №34, 21.08.2015 року

VKOdnoklassnikiLiveJournalПоділись

коментування вимкнено ↓

Коментування для запису недоступне.